1. april byder ofte på mange spøjse historier og i år var ingen undtagelse. Mange medier forsøgte at drive gæk med folk, og af og til har der været et par morsomme imellem.
Lars Bachmann gik fra at være SEO'er til at være kok samtidig med, at han afslørede et nyt META-tag, hvor man selv kunne bestemme sin rank på bestemte keywords.
Thomas Rosenstand skrev, at Concept-I's blog var købt af Isabella Löwengrip og Dennis Drejer skrev, at AdSense-klikprisen i fremtiden bestemmes af ens pagerank.
SearchEngineLand skrev, som jeg også var inde på i går, om at Microsoft nu vil betale besøgende for at bruge deres søgemaskine eksklusivt.
Der, hvor jeg var flad af grin var, da jeg hørte om Islam Demokraterne, der slap ud før tid, men som VAR en aprilsnar. De ville f.eks. indføre "Islam" på skoleskemaet i stedet for kristendom.
Alt sammen meget opfindsomt, og jeg kan kun opfordre til, at have hjernen og den kritiske sans med sig 1. april! |